Wakacje nad Bałtykiem w spokojnym, rodzinnym Grzybowie!

Udany wypoczynek gwarantowany! U nas na pewno miło spędzicie czas!

Grzybowo to miejscowość pomiędzy Kołobrzegiem a Dźwirzynem. Trochę histori:
pierwsze zapiski wskazujące na Grzybowo pochodzą ze średniowiecza 1320 i 1323 roku, z ksiąg miejskich, w których przeczytać można o Gribowie, siedzibie leżącej w pobliżu Kołobrzegu, należącej do rycerza Arnolda de Gribowe. Po zlikwidowaniu osady, przez długi czas mieściło się tam pastwisko dla bydła i dom należący do strażnika czuwającego nad wycinaniem torfu. W 1837 roku miasto Kołobrzeg założyło w tym miejscu kolonie składającą się z 37 parceli. Wśród kolonistów byli najprawdopodobniej specjaliści od melioracji ściągani z Holandii, o czym świadczyć może zachowany najstarszy budynek w Grzybowie pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku, o strukturze holenderskiej tj. połączonym w jeden ciąg budynku mieszkalnym, obory i stodoły.
W 1877 roku w Grzybowie archeolodzy odkryli stare arabskie i perskie monety - dirhemy. Wśród nich natrafili na monetę pochodzącą z VII wieku z czasów panowania perskiego władcy Chosroesa II, która uchodzi za najstarszą odnalezioną na Pomorzu. Pozostałe wywodzą się z XVIII i XIX wieku. Część skarbu znajduje się w muzeum w Kołobrzegu. Znalezisko świadczyć może iż przez Ziemię Grzybowską przemierzali kupcy handlujący z Dalekim Wschodem zapewne w celu nabycia bursztynu. 

CISZA, SPOKÓJ, RELAKS, RODZINNA ATMOSFERA TO WSZYSTKO I WIELE WIĘCEJ ZNAJDZIESZ U NAS! GRZYBOWO=LENIUCHOWO!

Do 1906 roku wieś miała charakter rolniczo – rybacki, zmieniło się to w momencie, gdy z Kołobrzegu przybyli tu kuracjusze i zachwyceni okolicą poparli starania jednego z gospodarzy o założenie w Grzybowie kąpieliska morskiego, kąpielisko uruchomiono 1910 roku. Przybyło wówczas około 70 gości. Pociągnęło to za sobą kolejne zmiany w 1912 roku utwardzono ulice, a w latach 1919 – 1920 zbudowano szosę do Kołobrzegu. W 1925 roku wieś uzyskała elektryczność oraz zbudowała własną elektrownie. Zbudowano trzy dojścia do plaży i stworzono dwa oddzielne kąpieliska. Liczba turystów szybko wzrastała, dlatego w 1937 roku zbudowano dwa pierwsze hotele „Plażowy’ i Bałtycki”. Kurort intensywnie już funkcjonował, wieczorami organizowane były bale oraz wieczorki zapoznawcze, plaże strzegł ratownik. W Dźwirzynie mieszkało ponad 300 osób. Warto wspomnieć, że przez cały okres aż do końca II wojny światowej miejscowość była znana pod niemiecką nazwą Gribow. Tutaj po raz pierwszy odbyły się zaślubiny z morzem polskich żołnierzy, 8 marca 1945 roku, wbito w dno Bałtyku biało – czerwoną flagę, po czym rozpoczęła się walka o miasto. Po wojnie spolszczono nazwę miejscowości na Grzybowo. Grzybowo to jedna z najmłodszych osad na Pomorzu Zachodnim.

Grzybowo dzisiaj

Mała miejscowość leżąca w nadmorskim pasie jest jedną z najpopularniejszych w okolicy - słynie bowiem z napiękniejszych plaż, z czystym, drobnym piaskiem. Grzybowo posiada status gminy i jest niezwykle rozwinięte turystycznie. Posiada wystarczające zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Znajdują się tam liczne pensjonaty, hotele, campingi, pola namiotowe, ośrodki wczasowe, a także gospodarstwa agroturystyczne. Z roku na rok powstaje coraz więcej inwestycji o charakterze turystycznym. Latem tłumnie odwiedzający Grzybowo turyści mogą korzystać nie tylko z dogodności przyrody i bliskiego sąsiedztwa morza. Czeka na nich bowiem wiele interesujących atrakcji: ścieżki zdrowia, ośrodki jazdy konnej, wypożyczalnie sprzętu sportowego, baseny i wiele innych. Duża część gminy objęta jest strefą ochrony uzdrowiskowej. Nie istnieje tu przemysł ciężki, dzięki czemu jest tam czysta gleba, czysta woda i czyste powietrze.
Miejscowość potrafi wykorzystać swe walory turystyczne i jest drugą - po Dźwirzynie - letniskową "lokomotywą" Gminy Kołobrzeg. Warto tu przyjechać.